Víztisztító, fertőtlenítő
A hegyekben vízfogyasztásra csak a palackozott vizet ajánljuk, azok közül is lehetőleg a szénsavmentes ásványvizet. Az Alpok és a Himalája menedékházaiban pótolni tudjuk vízkészletünket, igaz borsos áron. Ahol nincs ilyen lehetőség, ott marad a természetes vízforrás (források, patakok, tavak vizei, hó, stb.). Manapság még az emberek által ritkán látogatott vidékeken is elszennyezheti a vizet az állati vagy emberi ürülék. A forralás a legbiztosabb víztisztító módszer, amely megöli a vírusokat, baktériumokat és élősdiket. Viszonylag egyszerű és olcsó megoldás, de a 7-10 percig tartó forralás időigényes és sok energiával jár. Melegben problémás a víz lehűtése is. Forralás helyett nagyon jó hatást lehet elérni víztisztító készülékkel és/vagy víztisztító tablettával. Azt viszont soha ne felejtsük, hogy a hólét is ugyanúgy kell tisztítani, mint az egyéb, más forrásból származó vizet!
Vegyszeres tisztításra mi a Micropur Forte vízfertőtlenítő tablettát javasoljuk. Előnye, hogy hatékonyan tisztít, íztelen és viszonylag olcsó. Hátránya, hogy hosszantartó fogyasztás esetén - mint minden kémiai úton előállított anyag - az arra érzékenyeknél mellékhatásokat okozhat.
Víztisztító készüléknek a SteriPen modelljeit javasoljuk, azok közül is a képen látható Adventurer Opti-t.
Az általunk ajánlott víztisztító készülék jelenleg a piacon lévő legkisebb és leghatékonyabb víztisztító eszköz, amelynek működése az UV-fény (pontosabban UV-C) mikrobákra gyakorolt hatásán alapszik. Akárcsak a tabletták, ez is előszűrést igényel, amely azonban a természetben elvégezhető legkönnyebb feladatok egyike (opciós szűrőfej kapható a legtöbb kulacstípushoz), elvégezhető a kulacsra húzott ruhadarabbal is.
A SteriPen használata:
A készüléket a vízzel teli kulacsba kell dugni, és (attól függően, hogy milyen mennyiségű vizet tisztítunk vele) néhány percen keresztül lassan, körkörös mozdulatokkal (mintha egy kanállal tennénk ezt) kavarni kell vele a vizet. Persze a SteriPen sem mindenható, nem távolítja el a vízből a toxinokat, ezért nagyon észnél kell lenni a vízfelvétel helyének megválasztásakor. Még tiszta, amúgy kezeletlenül is iható vízben is lehet állati tetem vagy vizelet.