Hálózsák, hálózsák bélés
A túra jellegétől függően elsősorban a hőmérsékleti szigetelő tartománya és a tömege számít. Választásnál a megadott hőmérsékleti értékek közül a komfortot vegyük alapul. Ugyanakkor a gyártók által megadott komfortfokozatot ne vegyük szentírásnak, mert ez gyártónként eltérő lehet, és mi sem vagyunk egyformák, minden embernek más a hőérzete.
Egy átlagos középhegységi nyári túrára tökéletesen megfelel a 0-5 C fokos komfortfokozatú hálózsák, mely inkább legyen túl meleg, mint éppen csak jó.
A jó hálózsák megtartja a test melegét, kényelmes, nem túl nehéz, és kiterített méretéhez képest viszonylag kicsire csomagolható. A hálózsák szigetelőképességét a töltőanyag, illetve az abban lévő szigetelő levegőréteg biztosítja. Az, hogy egy hálózsák mennyire hatékonyan tartja a meleget, a töltőanyag típusától, mennyiségétől, térfogatától, valamint a hálózsák szabásától is függ.
Kezdetben a hálózsákokba kacsa, vagy libatollat (pelyhet) töltöttek. Ennek előnye a kiváló hőszigetelő képesség, az, hogy jól összenyomható, valamint hosszú az élettartama, ha ugyanis vigyázol rá, akár 10-15 évig is kitart. Hátránya a magas ára, továbbá ha átázik, semmit nem melegít, és nagyon nehezen szárad ki. A pehely töltetű hálózsáknál különösen fontos a jól szigetelő derékalj, mert a testünk súlya által összenyomott pehely nem szigetel tökéletesen. Ezt a hátrányt több gyártó igyekezett kiküszöbölni egy öszvérmegoldással, mégpedig úgy, hogy a hálózsák alsó részébe, amelyre a testünk nyomása nehezedik, szintetikus anyagot töltöttek, a többi részét pedig pehellyel töltötték ki. Napjainkban a pehelynél sokkal elterjedtebbek a szintetikus töltettel rendelkező hálózsákok, bár vannak, akik mind a mai napig a pehelyre esküsznek. Télen, és extrém hideg körülmények között zárt helyen (sátorban) még mindig a pehelytöltetű hálózsákokat részesítik előnyben a hegymászók (valószínűleg nem véletlenül).
A ma gyártott modern hálózsákok tehát nagyrészt már szintetikus töltőanyagot tartalmaznak, amelyek közül a legjobbak megközelítik a pehely jó tulajdonságait. Előnyük, hogy olcsóbbak, mint a pehely hálózsákok, valamint az, hogy nedvesen is jobban szigetelnek, és könnyebben ki is száradnak.
Még a kis hálózsákok is a nagyobb helyigényű felszerelési tárgyakhoz tartoznak, ezért a tervezett időjárási viszonyoknak leginkább megfelelő hálózsákok közül a hátizsákos túrázók a legkönnyebbet és a legkisebbre összecsomagolhatót szokták választani.
Hasznos tanácsok:
A hálózsákok a használat és a tárolás során idővel veszítenek hőszigetelő tulajdonságukból, különösen érvényes ez a műszállal töltött olcsóbb kivitelekre. Az élettartamuk megnövelése érdekében célszerű a hálózsákot otthon a ruhásszekrényben felfüggesztve, például vállfára akasztva tárolni, ha erre nincs mód, akkor is mindenképpen kinyitva, és ne összecsomagolva tároljuk. Ha útra kelünk, és összecsomagoljuk a hálózsákot, akkor egyszerűen csak össze-vissza gyűrjük bele a tokjába úgy, hogy a cipzár ne legyen behúzva.
A hálózsákot nem jó túl gyakran mosni, mert azzal is veszíthet a szigetelő képességéből. Ezért hasznos vékony anyagból készült hálózsák-béléseket használni, mert annak használata során nem a hálózsák koszolódik. A hálózsák-ágyneműként funkcionáló bélések nagyon könnyen moshatók, és menedékházas túráink alkalmával (ahol nem szükséges hálózsák) is jól jöhetnek, hogy a testünk ne közvetlenül a pokróccal érintkezzen.
Tipp: Az éjszakai hidegérzet nagymértékben függhet a fáradtságtól, éhségtől, ezért lefekvés előtt célszerű meleg ételt-italt fogyasztani. Ha ettől függetlenül mégis fáznánk, egy vékony sapkát felvéve nagyban javulhat a hőérzetünk.
Nyáron, kempingben történő sátrazáshoz az olcsóbb hálózsákok is megteszik.
Mi túráinkhoz a képen látható The North Face Blue Kazoo -9 C pehely hálózsákját ajánljuk.
Megvásárolható: a Mormota Webshop-ban.