Vízálló dzseki
A külső réteg, vagy vízálló dzseki ma már leginkább egy szélálló és vízlepergető, többrétegű külső héj, amely ugyanakkor a párát átereszti. Az anyagok lélegző képessége változó, így választáskor célszerű az anyag minőségére és összetételére figyelni. A különböző márkájú (Arc'teryx, Haglöfs, Norrona, Mountain Equipment, stb.) dzsekik esetében az ugyanazon alapanyagból (pl.: Gore-Tex) gyártott termékek között nagy különbség nincs, legfeljebb a szabásukban lehet eltérés. Előny, ha a kabát hónaljban is cipzáras, mert így csökkenteni lehet a beizzadás esélyét, valamint az, ha oldalsó zsebei könnyen hozzáférhetőek, lehetőleg a mellkasunk magasságában. Vásárláskor a kapucnira is fordítsunk különös figyelmet, hogy az könnyen állítható és kényelmes legyen, összehúzott állapotban is jól ki lehessen látni alóla, továbbá, hogy szükség esetén aláférjen a hegymászó sisak.
Ezen dzsekik hátránya, hogy a legdrágábbak sem tökéletesen vízállóak, így élettartamuk használhatóság szempontjából ritkán haladja meg a három-négy évet. Az UV sugárzás erősen roncsolja az anyag szerkezetét, így az évek előrehaladtával nagymértékben csökken vízállóságuk és lélegző képességük is. Vízálló dzsekink élettartamát a megfelelő tisztítószerek alkalmazásával növelhetjük, szakszerű impregnálással ugyanis tovább fogja ellátni funkcióját.
Mivel az ismert, nagynevű márkák között is sok a hamisítvány a piacon, ezért nagy körültekintéssel vásároljunk, lehetőleg a márkák hivatalos forgalmazóinál.
Több nagy márka gyártójának van saját fejlesztésű, Gore-Tex-hez hasonló tulajdonságú anyaga, melyek közül néhánynak talán még a minősége is jobb, a Gore-Tex anyaggal azonban garantáltan nem fogunk mellé nyúlni, ezért hegymászó ruhánk külső héja anyagának kiválasztásánál részesítsük előnyben a Gore-Tex anyagúakat, azok közül is a Pro Shell-t. Az Aktív Shell és a Paclite Shell anyagú kabátok kisebb súlyúak, és jól csomagolhatóak, ugyanakkor nem annyira strapabíróak, így ezeket kevésbé extrém körülmények közé ajánljuk.